Svackan fortsätter tyvärr

FILMEN

"Only Murders in the Building" följer upp sin sämsta säsong med en ännu sämre. Svackan som jag upplevde förra gången fortsätter dessvärre denna gång. Det är väl så det är - någon säsong måste vara sämst, och det här råkar vara den.

Vi kan väl ta klaget på en gång så är vi av med det: Det känns tyvärr som serien blivit lite självmedveten och av den anledningen förlitar sig på enkla och inte helt genomarbetade skämt. Jag gillar heller inte riktigt mordgåtan som saknar lite av de tidigare säsongernas finess. Den känns utdragen och trög.

I vanlig ordning sattes mordgåtan sist i förra säsongen. Den som mördades var huset Arconias trogna dörrvalt Lester (Teddy Coluca). En typisk fallolycka, bedömde polisen, men vår utredande trio Charles-Haden Savage (Steve Martin), Oliver Putnam (Martin Short) och Mabel Mora (Selana Gomez) tror annorlunda och väljer att göra sin podcast utifrån teorin att Lester mördats. Men hur och av vem?

Snart ska det visa sig att det finns en hemlig spelhall under Arconia där Lester och Nicky Caccimelio (Bobby Cannavale) haft en hemlig klubb utan att någon av de boende märkt det. Nicky driver till vardags en kemtvätt i Arconias gatuplan men spelklubben är givetvis mer fruktsam, och därför är det så klart inte oväntat att även Nicky hittas mördad. Givetvis finns det ett samband men trion kan inte riktigt hitta det. Dessutom har de ett avhugget finger i sin ägo som inte verkar tillhöra någon - eller tillhör det mördaren?

En annan trio med några av New Yorks rikaste personer - Jay Pflug (Logan Lerman), Bash Steed (Christoph Waltz) och Camila White (Renée Zellweger) - blir högintressanta i utredningen eftersom de bevisligen var på den sista spelkvällen när både Lester och Nicky dog men de säger inget. Däremot påverkar de vår hjältetrios vardag på olika vis, bland annat genom plötsligt äga deras podcast och sedan ha planer för Arconia, vilket innebär att huset snart måste tömmas. Tiden springer iväg - ska de hitta mördaren innan det verkligen är för sent?

Det låter väl ungefär som vanligt, men det är inte riktigt samma snärt och finess som tidigare. Men trots att säsongen i sin helhet inte faller mig på läppen finns det ändå inslag som är lysande, framför allt när serien tänjer lite på formatet. Här tänker jag främst på avsnitt 2, "After you", där allting berättas ur Lesters synvinkel och ger oss hans långa historia som dörrvakt. Här får fem säsonger av serien ett värde då vi träffar olika karaktärer från nu och då på lite oväntade vis. Där hittar jag finessen som i övrigt saknas.

Jag avslutar med att citera mig själv från förra recensionen då jag "verkligen inte tycker illa om säsongen, utan det är bara så att i sitt sammanhang är den för mig sämst hittills. Med det sagt hoppas jag att säsongen bara är en tillfällig svacka och att det ordnar till sig i nästa säsong. För en sådan kommer förstås. Förutsättningarna sätts ju i den här säsongens final..."


EXTRAMATERIALET

Inget.


TRE SAKER

1. Ja, det blir en sjätte säsong och då ska vi till London. Man får ge Steve Martin och gänget att de ändå förnyar sig varje gång. Och de är jäkligt duktiga på sina cliffhangerscener. Jag får genast goda känslor inför nästa säsong!

2. Kul att några karaktärer som tillkommit på senare tid får vara kvar, som Richard Kinds mellan varven ögonlappsanvändande karaktär.

3. Jag hoppas dock att robotdörrvakten LESTR inte får vara kvar i nästa säsong...


ANDERS JAKOBSON (2025-10-31)
KOMMENTARER - Inga kommentarer än
DELA ELLER TIPSA
Relaterade recensioner (4)
20 senaste recensionerna i kategorin komedi
50 senaste recensionerna
Sök i arkivet Titel eller fritext
Genre: Komedi, TV-serie
Format: Streamat
Utkomstår: 2025
Bolag: Disney+
Ljud: DTS-HD Master Audio 5.1
Bild: 1080p High Definition 1.85:1
RECENSERAT DENNA DAG (10/12):
Alla recensioner från denna dag
SEX TIPS FRÅN NOVEMBER
12 SENASTE
DOKUMENTÄRERNA