Bättre än sist men var det sista gången?

FILMEN

Är säsong 14 slutet (igen!) för "Futurama"? Man kan nästan tro det då säsongavslutningen bär titeln "Final Ending: The Last Conclusion" och är - likt många tidigare säsongsavslutningar upplagt som ett potentiellt sista avsnitt. Men ingenting annars pekar på att serien ska gå i graven för femtioelfte gången. Det är väl få serier som haft multipla andra liv så som "Futurama". De studsar alltid tillbaka på något sätt.

För de som inte har mina tidigare tio recensioner i färskt minne... så är snabbsammanfattningen denna: "Futurama" är serie som jag följt sedan starten, som jag älskat men nu på senare tid mest sett av gammal vana då den inte riktigt bjudit på samma kickar trots ett och annat toppavsnitt per säsong. Där har vi det, och samtidigt utgångsläget för denna fjortonde omgång. Mina förväntningar var inte högt ställda.

Men: Jag upplever att säsongen i sin helhet är lite starkare än exempelvis den närmast föregående. Till skillnad från sist så släpptes säsongen avsnitt för avsnitt och det var för mig ett mycket bättre sätt att se serien. Nu spelar det förstås ingen roll eftersom alla tio avsnitt ligger där för efterstreamare, men ibland är inte binge att föredra.

"Futurama" är som bäst när de kan leka med sitt eget format, vilket generellt sett är hur enkelt som helst eftersom vi befinner oss tusen år in i framtiden och hela rymden finns att tillgå. Men ändå - det redan tidigare nämnda sista avsnittet är ett perfekt exempel då det i grund och botten handlar om att berätta historier. Det är egentligen ett ganska spretigt avsnitt, men det hör ihop med grundtemat och det gör också att får ytterligare en tillbakablick till 1900-talet och samtidigt stifta ny bekantskap med några gamla trotjänare från seriens mytologi. Det är faktiskt en hel del sådan påskägg och referenser att plocka upp under hela säsongen.

Det närmaste föregående avsnittet är också en av säsongens höjdpunkter. Det är återigen ett tidsreseavsnitt där Fry lyckas få tidsmaskinen att åka sidledes genom tiden, vilket gör att han till viss del fastnar i Drömlandet som vi känner från Matt Groenings tredje serie "Disenchantment", vilket alltså ger oss en oväntad mash-up där vi återser Bean, Elfo och Luci (och inte minst Old Man Touchy!) tre år efter att den serien gick i mål på Netflix. Det hade jag inte räknat med!

Jag hade heller inte räknat med en fullfjädrad "Love Boat"-parodi när Planet Express-skeppet byggs om till ett kryssningsfartyg. Parodin utökas till att inkludera även "Gilligan's Island", "Waterworld" och "Fantasy Island" innan de dryga 20 minuterna är slut.

Det var tre av de tio avsnitten och när jag tittar på en överblick så känns det som jag skulle kunna skriva om fler. Det är som sagt en bättre säsong överlag och då vore det trist om det inte blev mer nu när kurvan är uppåtgående.


EXTRAMATERIALET

Inget.


TRE SAKER

1. Den superintelligenta rymdvarelsen som är Leelas husdjur, Nibbler, gör sin sorti i den här säsongen. Nibbler har ju funnits där när han behövts så det är ingen jätteförlust, men samtidigt lite trist.

2. Har du längtat efter att se en reinkarnerad människa som klonats tillsammans med varmkorvsmet bli uppäten? Då är det bara att slå på det första avsnittet...

3. Eftersom jag inte har något mer att skriva, hänvisar jag till min recension av säsong 11 där jag i Tre saker försöker reda ut den minst sagt krångliga säsongsindelningen som serien fått.


ANDERS JAKOBSON (2026-09-30)
KOMMENTARER - Inga kommentarer än
DELA ELLER TIPSA
Relaterade recensioner (9)
20 senaste recensionerna i kategorin animerad
50 senaste recensionerna
Sök i arkivet Titel eller fritext
Genre: Animerad
Format: Streamat
Utkomstår: 2026
Bolag: Disney+
Ljud: DTS-HD Master Audio 5.1
Bild: 1080p High Definition 1.78:1
RECENSERAT DENNA DAG (14/10):
Alla recensioner från denna dag
SEX TIPS FRÅN AUGUSTI
12 SENASTE
KOMEDIERNA