Anders Jakobsons blogg - 2019-01-03

guldbaggenominerade för filmåret 2018
Postad: 2019-01-03 11:30:52



Den 29 januari är det dags för Guldbaggegalan med Emma Molin som programledare (ett spännande val, måste jag skjuta in). I dag kom nomineringarna. Alla filmer har inte släppts för hemmamarknaden än, men en del och de som vi recenserat har jag länkat upp.

Bästa film
"Gräns"
"Unga Astrid"
"Goliat"
"The deminer"
"Den blomstertid nu kommer"

Bästa regi
Gabriela Pichler ("Amatörer")
Ali Abbasi ("Gräns")
Carl Javér ("Rekonstruktion Utøya")
Måns Månsson och Axel Petersén ("Toppen av ingenting")

Bästa kvinnliga huvudroll
Alba August ("Unga Astrid")
Léonore Ekstrand ("Toppen av ingenting")
Eva Melander ("Gräns")
Zahraa Aldoujaili ("Amatörer")

Bästa manliga huvudroll
Mikael Persbrandt ("Tårtgeneralen")
Fredrik Dahl ("Amatörer")
Sebastian Ljungblad ("Goliat")
Joakim Sällquist ("Goliat")

Bästa kvinnliga biroll
Sissela Benn ("Sune vs Sune")
Maria Bonnevie ("Unga Astrid")
Trine Dyrholm ("X&Y")
Lena Nilsson ("Videomannen")

Bästa manliga biroll
Jens Albinus ("X&Y")
Fredrik Hallgren ("Sune vs Sune")
Eero Milonof ("Gräns")
Henrik Rafaelsen ("Unga Astrid")

Bästa manus
Jonas Hassen Khemiri och Gabriela Pichler ("Amatörer")
Peter Grönlund ("Goliat")
John Ajvide Lindqvist, Ali Abbasi och Isabella Eklöf ("Gräns")
Gunnar A.K. Järvstad ("Trädgårdsgatan")

Bästa foto
Ellinor Hallin ("In i dimman")
Måns Månsson ("Jimmie")
Kristoffer Jönsson ("Trädgårdsgatan")

Bästa klipp
Alexandra Strauss och Dominika Daubenbüchel ("Flotten")
Dino Jonsäter ("Goliat")
Olivia Neergaard-Holm och Anders Skov ("Gräns")

Bästa kostym
Denise Östholm ("Euphoria")
Ingrid Sjögren ("Tårtgeneralen")
Cilla Rörby ("Unga Astrid")

Bästa ljud/ljuddesign
Crazy Pictures ("Den blomstertid nu kommer")
Christian Holm ("Gräns")
Jonas Jansson ("Jimmie")

Bästa mask/smink
Morna Ferguson och Orla Carroll ("Euphoria")
Göran Lundström och Erica Spetzig ("Gräns")
Eva von Bahr och Love Larson ("Tårtgeneralen")

Bästa originalmusik
Johan Testad ("Goliat")
Gaute Storaas ("Halvdan Viking")
Armand Amar ("Innan vintern kommer")

Bästa scenografi
Emma Sofia Wahlberg ("Balkan Noir")
Ulrika von Vegesack ("Ted - För kärlekens skull")
Linda Janson ("Unga Astrid")

Bästa visuella effekter
Crazy Pictures ("Den blomstertid nu kommer")
Peter Hjorth ("Gräns")
Fredrik Pihl ("Sune vs Sune")

Bästa kortfilm
"The Ambassador’s Wife"
"Martyren"
"Vi bara lyder"

Bästa dokumentärfilm
"The Deminer"
"Flotten"
"Rekonstruktion Utøya"

Bästa utländska film
"BlacKkKlansman"
"Shoplifters"
"Cold War"

Utöver dessa kategorier delas även priserna Guldbaggens publikpris, Hedersguldbagge, Gullspira och Årets nykomling ut.

En liten kommentar: Det är svårt för mig att sia om utfallet då jag ännu inte sett alla filmer i de tyngsta kategorierna, men jag gläds åt att "Videomannen" får lite uppmärksamhet. En av mina svenska favoriter från 2018. Sen tror jag att "Den blomstertid nu kommer" kommer att kamma hem de tekniska kategorier den är nominerad i, åtminstone Bästa visuella effekter - allt annat vore ytterst märkligt.


anders jakobson

<< Januari 2019 >>
Ti On To Fr
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Sök i bloggen:
SENASTE 10 RECENSIONERNA AV ANDERS JAKOBSON:

NIO TIPS FRÅN DECEMBER
12 SENASTE
KRIGSFILMERNA