Die Hard med fönsterputs

FILMEN

Daisy Ridleys karriär fick ingen jätteskjuts av rollen som Rey i världens största franchise (?) "Star Wars". De dryga fem år som gått sedan hennes trilogi avslutades innehåller inga direkta större titlar. Jag finner det lite märkligt.

I "Cleaner" spelar hon ex-soldaten Janna Locke som jobbar som fönsterputsare i en gigantisk skyskrapa i London. Hon har en autistisk bror som hon har ansvar för efter att föräldrarna har dött och just denna dag har hon extra mycket ansvar då brorsan Michael (Matthew Tuck) blivit utkastad från det hem han bott på och Joanna tvingas ta med honom till jobbet en extra stressig dag.

Det hela blir värre när Michael rymmer från den man som skulle hålla koll på honom samtidigt som Joanna dinglar på utsidan av huset samtidigt som en grupp aktivister tar över en gala som energiföretaget Agnian har för sina aktieägare. Aktivisterna Earth Revolution ska avslöja Agnian som ett miljövidrigt företag när de själva hävdar motsatsen, men det finns krafter inom Earth Revolution som har en annan agenda och plötsligt bryter en betydligt våldsammare fraktion sig lös och dödar till höger och vänster.

Den dinglande Joanna blir indragen i det hela som den enda som kan samarbeta med polisen och slåss mot skurkarna.

Upplägget känns ju lite som "Die Hard" och det är väl lite det som är problemet. Det är en story man har sett tidigare på ett eller annat vis och även om det bjuds på en del action och spänning blir slutresultatet ganska slätstruket och inte speciellt minnesvärt. "Cleaner" är inte filmen som kommer att ge Daisy Ridley en extra skjuts.


EXTRAMATERIALET

Inget.


TRE SAKER

1. Clive Owen dyker upp som Earth Revolutions ledare och det gör mig lite glad. Hans storhetstid är kanske förbi men han har tillräckligt mycket pondus för att jag ska haja till och tycka att det ändå är ett tungt namn. Dessvärre är hans insats ganska kort.

2. Filmen är regisserad av Martin Campbell som ofta gör actionthrillers där han bland annat gjort några Bond-filmer tidigare. En av de senaste filmerna han gjort är "Memory" som likt "Cleaner" också var en film som påminde om någon annan.

3. Det är lite sisådär med hur tjockt glaset på fasaden är. I ett fall går det inte att krossa det med ett hårt föremål, i ett annat kan man med lätthet kasta en kropp mot det så att det krossas helt och hållet och i ett tredje fall går det att kommunicera genom glaset utan höja rösten.


ANDERS JAKOBSON (2025-09-22)
KOMMENTARER - Inga kommentarer än
DELA ELLER TIPSA
20 senaste recensionerna i kategorin action
50 senaste recensionerna
Sök i arkivet Titel eller fritext
Genre: Action
Format: Streamat
Utkomstår: 2025
Bolag: Prime Video
Ljud: DTS-HD Master Audio 5.1
Bild: 1080p High Definition 2.39:1
Länkar:
Cleaner hos IMDB
RECENSERAT DENNA DAG (10/12):
Alla recensioner från denna dag
SEX TIPS FRÃ…N NOVEMBER
12 SENASTE
ÄVENTYRSFILMERNA