Nu går det dubbla troll i norsk film

FILMEN

I "Troll 2" som är uppföljare till "Troll" sägs en replik som är ungefär: "Alla vet att uppföljare bara blir sämre". Internskämt eller brasklapp? Jag vet inte, men dessvärre är repliken korrekt i detta fall.

Det ska dock poängteras att "Troll 2" inte är en katastrof på något vis men det är en film som lider av ungefär de brister som uppföljare brukar lida av. I den första filmen väcktes ett uråldrigt och gigantiskt (det vlll säga King Kong/Godzilla-stort) troll till liv i Norge och röjde runt tills det tog sikte mot Oslo där en hjältetrio bestående av paleontologen Nora Tidemann (Ine Marie Wilmann), statsministerns sakkunnige Andreas Isaksen (Kim Falck) och kapten Kristoffer Holm (Mads Sjøgård Pettersen) kunde leda den militära striden mot besten och gå vinnande ur bataljen.

Nu har några år gått och samma sak sker igen - typ. Isaksen, nu sakkunnig åt en annan statsminister, söker upp Tidemann för att visa att de har ett vilande troll i en grotta. Dessvärre vaknar det till liv och ger sig av på rövarstråt. Holm, numera major, dras in i situationen men det som är annorlunda nu är att Tidemann har access till ett annat troll som kan utmana den nyvakna besten, och dessutom hamnar slutstriden i Norges gamla huvudstad Trondheim ditt trollet går för att hämnas Olof den heliges utrotning av trollen för länge, länge sedan.

Även om det konceptuellt är en ny variant på samma tema så glider "Troll 2" in i en mer äventyrsbaserad action där gänget följer ledtrådar och gamla dokument som om det vore "Tomb Raider" eller "National Treasure". Det är lite kittlande, eftersom jag är förtjust i den typen av filmer, men samtidigt känns det som filmen tappar lite fokus.

Som sagt - det är ingen katastrof och det är underhållande att se filmen. Regissören Roar Uthaug har rätt känsla för monsteraction och jag tycker fortfarande att det är kul att Norge får till filmer av det här slaget. Men den första filmen var både bättre och mer originell.


EXTRAMATERIALET

Inget.


TRE SAKER

1. "Trollmors vaggsång" av svenskan Margit Holmberg figurerar i filmen. Hoppas Holmbergs "Estate" får fina Netflix-pengar på kontot!

2. Filmen inleds med en liten resumé av förra filmen. Inte jättevanligt när det gäller filmer, men väldigt tacksamt eftersom det ändå gått tre år.

3. Dörren till en tredje film öppnas lite på glänt genom en bonusscen i eftertexterna.


ANDERS JAKOBSON (2025-12-03)
KOMMENTARER - Inga kommentarer än
DELA ELLER TIPSA
20 senaste recensionerna i kategorin action
50 senaste recensionerna
Sök i arkivet Titel eller fritext
Genre: Action
Format: Streamat
Utkomstår: 2025
Bolag: Netflix
Tema: Netflixoriginal
Ljud: Dolby Atmos
Bild: 1080p High Definition 2.39:1
RECENSERAT DENNA DAG (10/12):
Alla recensioner från denna dag
SEX TIPS FRÅN NOVEMBER
12 SENASTE
ACTIONFILMERNA