En alla sätt och vis utmärkt film

FILMEN

När det svenska filmåret 2026 ska sammanfattas om runt tio månader skulle jag vara väldigt förvånad om "Den svenska länken" inte hamnade högt uppe på listorna. Det är nämligen en svensk ensemblefilm som verkligen levererar. Här är det sannerligen fullproppat med idel kända ansikten och inte en enda av de inblandade gör svaga insatser. Lägg sen till ett fascinerande verklighetsbaserat drama och det blir en riktig fullträff.

Filmen påminner stilmässigt lite om serien "Whiskey on the Rocks" från 2024 som berättade om den ryska ubåten som strandade utanför Karlskrona 1981 vilken blev statsminister Fälldins uppgift att hantera. Serien berättades rappt med inskjuten fakta kring de verkliga personerna och samma sak är det i denna film, men i ett större perspektiv lyckas "Den svenska länken" bättre med att använda det här berättargreppet till sin historia, delvis för att den känns lite mer tyglad och närmare verkligheten.

Här handlar det om något så torrt som det svenska utrikesdepartementet 1942, mitt under andra världskriget där nazisterna ockuperat i princip alla länder runt Sverige. För att göra det ännu torrare så hamnar vi hos rättsavdelningen, som framstår som utrikesdepartementets ändstation, placerad längst ner i källaren där avloppsrören susar och brusar i lokalen och all skit som ingen annan vill ta hand om hamnar på hög. Som svenska judar i andra länder.

Chef för avdelningen är Gösta Engzell (Henrik Dorsin) som mest rullar med i byråkratins framfart. Till synes gör han inget extra men noterar givetvis att antalet judeärenden ökar. Men sedan är det en rad olika händelser som påverkar Engzell till att verkligen engagera sig i frågan, bland annat tar det svenska konsulatet i Oslo egna initiativ för få en svensk jude släppt i det ockuperade Norge och en driftig kvinna (Sissela Benn) börjar jobba på avdelningen. Högre upp i hierarkin i huset finns kabinettssekreteraren Staffan Söderström (Jonas Karlsson) som absolut inte vill reta upp Berlin och ovanför honom finns utrikesministern Christian Günther (Olle Jansson) och statsministern Per-Albin Hansson (Per Lasson).

Men med list och god byråkratisk kunskap lyckas Engzell och hela rättsavdelningen göra skillnad och förändra livet för mängder av judar, både med och utan kopplingar till Sverige.

Gösta Engzell hann passera sin hundraårsdag med några veckor innan han avled i mars 1997. Då hade hans insatser under 40-talet varit lite av en hemlighet i över 50 år. Det var nämligen strax innan hans död som det blev allmänt känt att han gjort betydande insatser för att rädda judar undan förintelsen. Undrar varför det var så?

Just den frågan besvarar inte filmen, men i stället ger den en underhållning som både roar och upprör. En på alla sätt och vis utmärkt film.


EXTRAMATERIALET

Inget.


TRE SAKER

1. De flesta karaktärerna i filmen var de som var involverade i den svenska politiken när det begav sig men Jonas Karlssons kabinettssekreterare Staffan Söderström verkar påhittad till filmen. I verkligheten hette kabinettssekreteraren Erik C:son Boheman och jag antar att han inte var lika på tvären som Söderström behövde vara i just den här historien.

2. På affischbilen kan man till höger se Johan Glans och han spelar den svenska diplomaten Göran von Otter som far runt i Europa i olika ärenden. Det är han som får höra talas om koncentrationsläger av en SS-officer som inte orkar hålla tyst. Von Otter är instrumentell i Engzells insats men de har inga scener tillsammans.

3. Mycket kända svenskar som Dag Hammarskjöld och Roul Wallenberg (spelade av Christoffer Nordenrot och Per Gavatin) figurerar också i filmen.


ANDERS JAKOBSON (2026-02-25)
KOMMENTARER - Inga kommentarer än
DELA ELLER TIPSA
20 senaste recensionerna i kategorin dramakomedi
50 senaste recensionerna
Sök i arkivet Titel eller fritext
Genre: Dramakomedi
Format: Streamat
Utkomstår: 2026
Bolag: Netflix
Tema: Netflixoriginal
Ljud: DTS-HD Master Audio 5.1
Bild: 1080p High Definition 2.39:1
RECENSERAT DENNA DAG (12/3):
Alla recensioner från denna dag
NIO TIPS FRÅN JANUARI/FEBRUARI
12 SENASTE
UNDERHÅLLNINGSUTGÅVORNA